Langkawi – turistikad, ajalugu ja legendid

langkawi-eagle-statue

Langkawi: legendide ja loodusilu saar

Mis tunne on jalutada 700 meetri kõrgusel taevasillal, kust avaneb vaade rohelistele džunglitele ja Andamani mere sillerdavale sinisele veele? Või seista maailma ühe suurima kotkaskulptuuri ees, samal ajal kui päris kotkad tiirlevad sinu kohal? Just selliseid elamusi pakub Langkawi – maagiline saar, mis kütkestab nii looduse, ajaloo kui ka legendidega.

Langkawi saar asub Malaisia poolsaare loodeosas, Tai piiri lähedal, ja kuulub Malaisiale.

Langkawi, Malaisia

Tegelikult on tegemist 99 saarest koosneva arhipelaagiga, kus leidub midagi igale maitsele – troopilist loodust, eksootilisi randu, müstikast pakatavaid legende ja põnevad atraktsioone. Kuid kuidas sai Langkawist saar, mille ilu ja võlu ei unune?

Langkawi nimi ja ajalooline taust

Nimi „Langkawi“ on päritolu poolest sama käänuline kui saare ajalugu. Ühe versiooni järgi viitab nimi Langkasuka kuningriigile, mis tõlkes tähendas „kõikide soovide maad“. Teise versiooni kohaselt tuleneb see kahest malaikeelsest sõnast: „helang“ („kotkas“) ja „kawi“ („punakaspruun“). Tõepoolest, Langkawi kohal tiirutavad kotkad ongi punakaspruunid.

Aegade jooksul on saart valitsenud Kedah’ sultan, Siiam ja isegi Suurbritannia. Kuni 1987. aastani oli Langkawi siiski vähe tuntud unine saareke, kuid tollal antud tax-free staatus tõi kaasa turismibuumi, mis on saarele toonud ülemaailmse tuntuse.

Langkawi legendid: müstilised lood, mis annavad saarele hinge

Langkawi legendid pole lihtsalt rahvajutud. Need loovad saarel erilise atmosfääri ja seletavad nii mõndagi, mida tänagi saarel oma silmaga näha võib.

Mashuri legend ja seitsme põlvkonna needus

Legendi järgi oli Mashuri kahe sisseränduri tütar. Perekond oli tulnud Phuketist Langkawile paremat elu otsima. Mashuri oli kogu saare kauneim tütarlaps ja abiellus sõdalasega, kes kandis nime Wan Darus (Derus). Kui tuli käsk, pidi noor abielumees minema sõtta siiamlaste vastu. Sel ajal sõbrunes Mashuri ühe noore ränduri, Deraman’iga.

Külavanema naine, suutmata taluda Mashuri ilu, laskis liikvele kuulujutu, justkui oleks neiu oma abikaasat petnud. Vale hakkas oma elu elama ja kasvas niivõrd tugevaks, et kogu küla hakkas noort naist abielurikkumises süüdistama. Ei aidanud siin palved ega anumised – Mashuri mõisteti surma. Ta seoti puu külge ning kasutati tema oma perekonnale kuuluvat pistoda. Külaelanike suureks imestuseks voolas haavadest aga valget verd, tähistamaks neiu süütust.

Oma viimaste hingetõmmetega pani Mashuri saarele needuse peale: seitsmeks põlvkonnaks kaotab Langkawi oma õitsengu. Varsti pärast seda langes saar siiamlaste kätte – külad vallutati ja riisipõllud hävitati. Kas tõsilugu või muinasjutt, kuid alles hiljuti on Langkawi hakanud jälle õitsema. Pärast seitset põlvkonda raskusi ning hämarust.

Tasik Dayang Bunting – maagiline viljakuse järv

Legend räägib, et järveveel on maagiline võime muuta viljatud naised viljakateks. Järv oli kunagi ammu olnud ühe taevase printsessi armastatuim supluskoht. Ühel kenal päeval leidis prints Putera Teja neiukese seal suplemas ning oli koheselt tüdrukust sisse võetud.

Püüdis, mis ta püüdis, aga kõik katsed neidu oma laulude ja luuletustega võluda olid asjatud. Meeleheites pöördus ta targa poole. Tark soovitas printsil pesta oma nägu merineitsi pisaratega, võitmaks printsessi soosingut. Ennäe imet, tema soovitus töötas – prints abiellus oma printsessiga ning neil sündis laps. Paraku aga, kui printsess avastas, et abielu oli sõlmitud läbi pettuse, nende laps suri. Suures kurvastuses mattis ta lapse järve ja õnnistas vett maagiliste viljakusvõimetega. Pärast seda ei nähtud teda enam iial.

Saar (Pulau Dayang Bunting), kus järv asub, on saarestikus suuruselt teine saar Langkawi järel ning nende vahe on umbes 17 kilomeetrit. Järvest on tänaseks saanud populaarne turismiatraktsioon. Usutavasti teeb järvevee joomine imesid.

Hiiglaste vaen ja Langkawi mäed

Langkawi kaks kõige kuulsamat mäge – Mat Cincang ja Mat Raya – räägivad loo kahe hiiglaspere vahel lahvatanud vaenust. Legend pajatab pulmast, kus peiuks Mat Raya poeg ning pruudiks Mat Cincang’i tütar. Pulmapeo ajal puhkes aga võitlus kahe perekonna vahel, kuna peigmees tabati flirtimast teise neiuga. Asi läks nii tuliseks, et üksteise poole loobiti lausa potte ja panne.

Suur kastmepott

läks katki ja sisu voolas maapinnale. Sellest kohast, kuhu kaste lendas, sai Kuahi linn (saare suurim linn; kuah – ‘kaste’). Kohast, kus  savinõud purunesid, sai Kampung Belanga Pecah küla (belanga pecah – ‘purunenud savinõud’).

mat-cinang-mountain-in-langkawi-malaysia

Võitlus kahe suguvõsa vahel kestis, kuni Mat Sawar vahele astus ning selle lõpetas. Hiiglased said aega enda ümber ringi vaadata ja pilt oli laastav. M õlemad, nii Mat Raya kui ka Mat Cincang vabandasid kogu oma tekitatud kahju eest. Väljendamaks kahetsust, lasksid nad end mägedeks muuta. Liikumatuteks ja healoomulisteks.

Tänaseni seisavad Mat Raya ja Mat Cincang vastamisi, Mat Sawar kiiluna nende vahel. Küllap selleks, et uusi tülisid ära hoida.

Abielu ise osutus aga suureks õnnestumiseks. Mat Raya poeg tegi endas vajalikud ümberhindamised ning temast sai pühendunud abikaasa.

Kohad, mida Langkawil turistina külastada

Langkawi pakub võimalusi nii adrenaliinisõltlastele kui ka rahulikku puhkust otsivatele hingedele.

Langkawi Cable Car

Köisraudtee algus on Oriental Village’is ja viib üles Mat Cincang’i mäele ning selle lõpp-peatuses asub taevasild (vt ülevalpool).

Kui sa küsid, kas ma kartsin, siis väga! Kui sa küsid, kas ma nautisin, siis meeletult. Tegelikult üsnagi hirmutav oli vaadata, kuidas kõrgetest puudest jäid järele ainult ladvad ning vaikselt kadusid needki kuhugi sügavikku.

Tagasiteel viskas üks vagunikaaslastest nalja ja küsis, et mis siis saab, kui elekter ära läheb. Justkui tellimise peale jäime kolmel-neljal korral seisma ja vaatasime ärevusega, kuidas ülesviiva trossi küljes olevad vagunid kiikusid üüüüles ja aaaaalla… siis taipasime, et nemad vaatavad meid ilmselt samamoodi. Klõnks!

Langkawi Sky Bridge

125 meetrit pikk ja 700 meetri kõrgusel asuv Langkawi Sky Bridge on midagi, mida siin olles lihtsalt peab kogema. Sillalt avanevad vaated on hingematvad – rohelised džunglid ja sinine meri moodustavad unustamatu panoraami. Kõrgusekartjatele on see retk paras katsumus, aga iga samm tasub end kuhjaga ära.

Dataran Lang – Kotka väljak

12 meetri kõrgune kotkaskulptuur on Langkawi sümbol ja populaarne koht, kus turistid teevad kohustuslikke selfie’sid. Taustaks avanev merevaade ja linnakeskkond teevad sellest ideaalse paiga nii päeval kui ka õhtul. Asub see Kuahi linnas, jahisadamast viie minuti kaugusel.

Underwater World

Esimesel nädalal, täpsemalt öeldes 3. detsembril käisime veealuses maailmas. Asub see Pantai Cenang ranna lähedal, majutab üle 500 liigi. Näha saab muuhulgas väikesi pingviine, flamingosid, merihobusid, rifihaisid, astelraisid, moreene jt elukaid.

Iseenesest oli huvitav, aga mingit erilisemat muljet ei jätnud. Vihmase päeva meelelahutuseks käib kah.

neli-rifihaid-sea-world-langkawi-malaisia
Neli rifihaid. Pidavat inimesele ohutud olema, kuid kui selline seltsimees kuskil meres vastu jalutaks, siis poleks mul küll enam aega mõelda…

Taman Lagenda (Legendide park)

Legendide park asub Kuahi linnas kotka kuju lähedal. Nagu nimest järeldada võib, on tegemist folklooriteemalise vabaõhumuuseumiga, milles 17 värvilist skulptuuri. Need kujutavad legende ja lugusid hiiglaslikest kangelastest, müütilistest lindudest, kurjadest koletistest ja ilusatest printsessidest (vt legende ülevalpool). Kes pilte tahab näha, siis SIIT saab mingi ülevaate.

Park on jalutuskäikudeks hästi kena ja õhtusel ajal mõnusalt valgustatud. Seal tasub silmad-kõrvad lahti hoida, sest üles vaadates näeb puude otsas ahve ja sarvlinde. Samas hoia pilk maa peal, sest ka üksikud varaanid askeldavad ringi.

Praktilised nõuanded Langkawi külastamiseks

Kliima

Langkawil valitseb kuum ja niiske troopiline kliima. Aasta keskmine temperatuur on umbes 25 °C – kõrghooajal üle 30 ja vihmaperioodil pisut alla 25. Kirjade järgi sajab seal septembris ja oktoobris, kuid üks kohalik noormees andis mõista, et tegelikult pidi olema vihma ja päikest aasta jooksul enam-vähem pooleks.

Novembri lõpus, detsembri alguses sadas igatahes vihma ja pisut enne jõule hakkas taas sadama. Kui vihmaperioodil sajabki, siis tihti lühikeste hoogudena, mis ei sega aktiivset puhkust. Parim aeg külastamiseks on novembrist märtsini, mil temperatuur püsib meeldivalt soe.

hotelli-fuajees-ootab-taksot-langkawil-malaisias
Ootame hotelli fuajees taksot, mis viib meid lennujaama. Käisime just jalutamas, kuid pidime vihma eest põgenema.
Religioon

Valitsev usk Malaisias on islam. Mõtled küll, et troopiline saar ja populaarne turistikas, kuid ikka vaatad, kuidas „sündsamalt“ riides käia.

Terve esimese nädala tegelesime une paika saamisega. Samas oli maagiline hommikul kell kuus kuulata lähedal asuva mošee minaretist tulevat palvusele kutsumist. Põnev oli ka reedeõhtust palvust kuulata, mil võõras keeles noomimise hääl kaugele kõlas. Kuigi peab tähendama, et palvete ajal erilist tungi ja autodega mošeede juurde vuramist just ei toimunud. Elu ei jäänud seisma, vaid jätkus tavalises rütmis.

 

Söök ja jook

Sõltub, kuhu minna, eks. Selge on see, et moslemi restoranis sealiha ega alkoholi (ka lahjat) ei pakuta. Tai restoranis kummuta oma õllesid söögi alla või peale nii palju, kui soovid. Üldiselt tasub aga eksperimenteerida ja proovida võimalikult palju kohalikku sööki. Uued maitsed on ju üheks põhjuseks, miks üldse kodust välja minna.

kohalik-mereandide-supp-langkawil-malaisias
kohalike mereandidega väga vürtsikas supp restoranis Rebaki saarel

Keda huvitab aga pidu ja alkohol, siis Langkawi on seks puhuks vale koht. Saarel praktiliselt puuduvad tihedalt rahvast täis pakitud ööklubid. Pubisid ja baare muidugi leidub.

Poest alkoholi ostes peab aga pass kaasas olema. Kõik pannnakse kirja! Ühes kuus on lubatud kuni 5 liitrit kangemat alkoholi (k.a veini), 72 purki õlut ja 30 pakki sigarette. Lihtsalt teadmiseks!

Liikumine ja transport

Saarel puudub klassikaline ühistransport, mistõttu on liikumiseks kõige mugavam takso või rendiauto. Liiklus on siin küllaltki tihe ja palju sõidetakse ka rolleritega. Kindlasti tasub külastada ka saarestiku teisi saari, mida saab avastada paadisõitudega.

*

Siinkohal meie turisti-käigud ka lõppesid. Aga veel on näiteks Telaga kosed, linnupark, krokodillifarm, 3D kunstimuuseum jne. Kui kedagi eriliselt huvitab, siis SIIN on tähestiku järjekorras Langkawi põnevamad kohad ära loetletud.

Saarel on ka täiesti arvestatav kolme saaliga kino.

Mega Cineplex - Langkawi Parade, Langkawi
Mega Cineplex Langkawi. Siin vaatasime ära Star Wars’i ja Sing’i.

Mereelu

See, mis ei saanud teoks ei Fijil ega Tais, õnnestus siin, Langkawil. Nimelt täitus Ahto ammune unistus purjetada helesinistes vetes. Idülli rikkus vaid reostus – meres hordide viisi vastu hulpivad plastikpudelid, kilekotid, konservipurgid, kaltsud, kasutatud mähkmed, you name it!. Neid oli üllatavalt palju, lausa jahmatavalt palju.

Niisamuti olime üllatunud, et kolme nädala jooksul saime vaid kaks korda meres ujumas käia. Sedagi purjereisi ajal Langkawi saarest eemal. Vesi saare rannikul Kuahi, Telaga ja Underwater World’i ääres oli sogane, isegi põhja ei näinud. Hawaii, Fiji ja Tai on meid ära rikkunud ja nõudlikuks teinud. 🙂

*

Siinkohal panen loole punkti. Järgmisel korral kohtume juba Phuketis!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Skip to content